+90532 720 63 81 info@turtoy.com Çekme ve Pikap üstü karavan modelleri.

TURTOY MOTTO

Model: FİBERGLASS MOTOSİKLET ÇEKME KARAVAN

Motto ve Motto XL; ATV,UTV,Motosiklet ve Küçük otomobil kullanıcılarının uzun seyahat, tur ve kamplarda temel barınma ihtiyaçları gözetilerek tam bir fiyat performans ürünü O1 çekme karavan olarak Türkiye'de ilk defa Turtoy karavan tarafından tasarlanmış ve üretim bandına alınmıştır.

2023 Ocak Tüyap Karavanist Fuarı'nda yerli, yabancı kamp, tur tutkunu, seyahat sever motosiklet, otomobil ve ATV kullanıcılarından prototip ürün için geri bildirim toplanarak gerek teknik, gerek fonksiyonel revizyonları ve farklı araç, yol ve iklim koşullarında sürüş testleri ve belgelendirmeleri tamamlandıktan sonra 2023 Nisan Motobike İstanbul  fuarında lansmanı yapılarak ilk müşterileri ile buluşturulmaya başlanmıştır.

Motto, 1 kişinin yanına kişisel eşyalarını da alarak rahatlıkla (tam boy yatak) ve güvenli(su geçirmezlik, havalandırma, panaromik cam tavan, içten kilitleme sistemi) bir şekilde, temel mutfak ve su ihtiyacı sistemi ile beraber uzun seyahatlerinizde, kamplarda, turlarda yol arkadaşınız, eviniz olmak için bir telefon kadar yakın...

Ürünümüz geliştirilirken maksimum güvenlik, minimum ağırlık ve fiyat olarak her kesime ulaşılabilirlik hedeflendiğinden, bu unsurları olumsuz yönde etkileyebilecek gereksiz ve kullanıcıdan kullanıcıya değişiklik gösterebilen ek aksesuar ve donanımdan kaçınılmıştır. 

Motto (160-170 kg) 125cc motosiklet ile %30 eğimli yolda içinde kendi malzemeleri dışında herhangi ek bir ağırlık yok iken sorunsuz çekilmiştir, Fakat rampa, dik yokuş gibi yol şartları, yağmur gibi hava koşulları ve kaygan zemin düşünüldüğünde istenilen fren mesafesi için en az 250cc bir motosiklet ve ürünün toplam dolu ağırlığından daha ağır bir araç ile çekilmesi uygun olacaktır

Motto XL (190-210 kg) 400cc ATV ve 500cc UTV ile ağır arazi koşullarında içinde kendi malzemeleri dışında herhangi ek bir ağırlık yok iken sorunsuz test edilmiştir. Kullanıcının, ürünün boydan ve enden 30 cm genişliğini, Motto XL'nin içine eklemeyi planladığı ekipman ve malzemeleri de hesaba katarak minimum 400cc üzeri daha geniş motosiklet (aerodinamik açısından) ve tüm araçlar ile çekmesi uygun olacaktır.

Tüm çekme karavanlarda olduğu gibi bu iki ürünümüzde de seyir halinde daha güvenli ve konforlu bir yolculuk için içine ek malzeme, yük, vb yerleştirilirken ağırlık merkezi üstünde (tekerlek hizası) yerleştirme yapılması uygun olacaktır. 

Teknik olarak düz yolda çeken aracın performansı ve ağırlığı ile orantılı olarak hız sınırını engelleyici bir unsur olmamakla birlikte, ürünlerde ek fren mekanizması bulunmadığından, çekici aracın özelliklerine göre karayollarının belirlemiş olduğu hız sınırlarına riayet ederek seyir edilmesi, sollamaların yapılması, doğru şerit seçilmesi ve ortalama fren mesafenize vakıf olmak için önceden kendi çekeceğiniz aracınızla uygun bir yolda fren mesafenizi test ederek kullanmaya devam etmeniz önerilir.  O1  belgeli tüm çekme karavanlarda yasal hız sınırı 100 km/h olarak belirlenir.

Dünya'da fabrika çıkışlı veya markanın kendisi tarafından sonradan çeki demiri sağlanabilen motosikletler dışında motosikletlere çeki demiri takılmasını düzenleyen herhangi bir kanun ve mevzuat bulunmadığından ürünün bu motosikletlerle çekilmesi kanunen yasak veya tamamen serbest olduğu söylenemez, dolayısıyla motosiklet ile kullanmayı düşünen kullanıcılarımızın bulundukları konumda (ülke, il, ilçe, köy, kasaba, köy) ürünün artıları ve eksilerini birlikte değerlendirip inisiyatif kendilerinde olacak şekilde motosiklet ile kullanabilirler. Ürünün geliştirilmesinde katkı sağlayan, dünya turuna buna benzer bir barınma çözümü veya römork ile çıkmış kullanıcıların herhangi bir cezai yaptırım ile karşılaşmadıkları bilinmektedir.

Ürünlerimizin belgelendirmeleri, AB'de bulunan ülke ve AB tarafından akredite edilmiş kurumlarca verilen O-1 kategorisinde ( AB tip onay ve sertifikalarını tanıyan tüm ülkelerde geçerli ) çekme karavanlardır. Ek ruhsatı ve muayenesi  yoktur, Ehliyet değişikliği gerektirmez. Ürün tesliminde; ürününüzün faturası, garanti belgesi (2 yıl)  ve çift dilli (Türkçe-İngilizce) olarak karavanınızın şase numarasına özel hazırlanmış AB onaylı O-1 tip onay belgesi düzenlenir.

Mevcuttaki tüm ürünlerimizi 3d sanal tur ile gezmek için;  Karavanlar sekmesinden  2024 Ocak Karavanist Fuarı Standı 3D sanal turumuza ulaşabilirsiniz. 

EK DOSYA

GALERİ

Tüm ürünlerimizi, karavanlar sekmesinde bulunan 3D sanal tur linkinden detaylı olarak inceleyebilir, standımızı gezebilirsiniz. (Görüntüler 2024 Ocak Tüyap Karavanist fuarında çekilmiştir.)